Zioła dla kobiet – KONICZYNA ŁĄKOWA zamiast terapii hormonalnej
– BEZPIECZNY LEK
W ostatnim czasie kobietom przechodzącym okres klimakterium (menopauzy) lekarze aplikują hormonalną terapię zastępczą, ale ta wzbudza wiele kontrowersji, bo może być np. przyczyną nowotworów. Bezpiecznych leków łagodzących objawy towarzyszące temu okresowi w życiu każdej kobiety warto poszukać także w odwiecznej aptece Pana Boga.
Min. ziele koniczyny łąkowej czerwonej ( koniczyna łąkowa na szczytach pędów tworzy kuliste kwiatostany z drobnymi kwitkami w kolorze jasonpurpurowym lub purpurofioletowym. Wartość leczniczą koniczyny łąkowej stanowi zarówno ziele (część nadziemna roślin), jak i kwiatostany. W zielu i kwiatostanach stwierdzono obfitość związków czynnych ( leczniczych) o nazwie izoflawony – fitoestrogeny. W koniczynie tej wyodrębniono ok. 30 takich izoflawonów ( np. genisteinę, biochaminę A itd.). Ponadto w roślinie znajdujemy fitosterole, kwasy fenolowe ( np. kwas kumarynowy, salicylowy), garbniki, glikozydy, taniny, witaminy C, z grupy B, a także olejek lotny. Koniczyna ta stanowi źródło soli mineralnych, np. potasu, wapnia, cynku, krzemu itd.
Badania naukowe pokazują jednoznacznie, że stosowanie wyciągu z koniczyny łąkowej może zastąpić terapię hormonami. Np. po podaniu pacjentkom po 80 mg dziennie przez 90 dni koniczyny łąkowej znacząco zmniejszyły się u nich typowe objawy obserwowane w okresie klimakterium. Odnotowano m.in., że u kobiet tych aż 70% zmniejszyły się uderzenia gorąca. Taki mechanizm naukowcy tłumaczyli działaniem związków estrogenopodobnych (fitostrogeny) zawartych w koniczynie na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu. Ponadto u pań leczonych wyciągiem z tej rośliny zauważono zmniejszenie stanów lękowych i depresyjnych aż o 80% ( jest to indywidualna skala doznań z wiązanych z tymi objawami). Pacjentki zwierzały się również, że po takim leczeniu poprawiło się u nich samopoczucie oraz nastrój. Ponadto istnieją dowody naukowe, że koniczyna łąkowa wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Mówiąc konkretnie – zawarte w koniczynie izoflawony mają zdolność uelastyczniania, wzmacniania i udrożniania naczyń krwionośnych. Skutecznie zapobiegają zakrzepicy – częstej przypadłości w okresie menopauzy. Potwierdziła się też teoria, że koniczyna łąkowa poprzez bogactwo izoflawonów hamuje procesy osteoporozy i skutecznie jej zapobiega. Kobietom przez okres 12 m-cy podawano 40 mg wyciągu, a po zakończeniu eksperymentów odnotowano u nich zwiększenie gęstości mineralnej kości.
Do dobroczynnego działania izoflawonów zaliczyć też trzeba zdolność zapobiegania nowotworom piersi. Uczeni po latach doświadczeń doszli do wniosku, że wyciąg z koniczyny może być z wielkim powodzeniem aplikowany kobietom, które w przeszłości przechodziły nowotwory piersi.
Składniki:
2 szklanki ziela koniczyny łąkowej (czerwonej)
1/4 szklanki ziela krwawnika
1/4 szklanki szyszek chmielu
Wszystkie komponenty powinny mieć postać sproszkowanego suszu.
Przygotowanie:
Wymienione składniki starannie wymieszać, umieścić w suchym i raczej szczelnym pojemniku.
Stosowanie:
1 łyżkę suszu ziołowego zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem ok. 20 min, pić jeszcze ciepły napar 2-3 razy dziennie między posiłkami. Czas trwania kuracji ok. 5-6 tygodni, następnie 2 tygodnie przerwy.
Napar z tej mieszanki skutecznie reguluje gospodarkę hormonalną w organizmie, łagodzi przykre konsekwencje okresu klimakterium: zapobiega uderzeniom gorąca i nagłej potliwości. Wycisza stany niepokoju wewnętrznego. Poprawia ogólne samopoczucie kobiet przechodzących okres przekwitania.
Przeciwwskazania: Nie stosować! dziewczętom poniżej 12 roku życia, kobietom ciężarnym i karmiącym matkom. Nie zaleca się również kuracji, kiedy zażywa się jednocześnie tamoksyfen i inne preparaty antyestrogenowe.
Źródło: “Szlachetne zdrowie” Nasz dziennik z dn.12.04.2018r.
Innymi ziołami pomocnymi w menopauzie /klimakterium są:
- lawenda,
- melisa,
- nagietek,
- szałwia.
Zapraszamy serdecznie na zabiegi uzdrawiające wspomagające ziołową terapię – przyspieszające powrót do równowagi hormonalnej!
ZAPISY – KONTAKT TELEFONICZNY: 500 157 874 Bożena
www.terapiesercem.pl