CZARNE ZŁOTO – Melasa trzcinowa

“CZARNE  ZŁOTO”

Melasa trzcinowa

właściwości, zastosowanie i przepisy…

Przez wiele lat nie doceniano jej dobroczynnych właściwości. Dziś jest zdrowym zamiennikiem

Rafinowany cukier z całą pewnością nie jest czymś, po co powinniśmy sięgać na co dzień, a jego zdrowszą i smaczniejszą alternatywą jest melasa trzcinowa. Jest to gęsty i słodki syrop nazywany od bardzo dawna czarnym złotem ze względu na swoje wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne. Chociaż przez pewien czas zapomniano o niej, to obecnie powraca na nowo do łask i obecnie sięga po nią coraz więcej osób. Bezproblemowo można kupić ją w sklepie ze zdrową żywnością.

Melasa trzcinowa jest niczym innym jak odpadkiem przy produkcji cukru, ale to właśnie w nim zawarte jest całe bogactwo minerałów i witamin. Melasa to ciemny, gęsty płyn, który powstaje w procesie rafinowania cukru z trzciny cukrowej.  Dzięki jej usunięciu otrzymuje się biały cukier, pozbawiony witamin i minerałów, które pozostają właśnie w melasie. To dlatego, jest tak wartościowa. Ponieważ jest tak bogata w substancje odżywcze, traktuje się ją jako “super pokarm”

 

Melasa - wartościowy odpad - Szczęśliwi bez Cukru

 

W jednej łyżce melasy znajdziemy 58 kcal, 11 g cukru, a także 12% dziennego zapotrzebowania na magnez i 5% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Z całą pewnością nie są to jednak puste kalorie.

 

Melasa ‒ właściwości, skład i rodzaje melasy | ekologia.pl

Melasa jako lek?

Melasa od wieków wykorzystywana była jako wysokowartościowa pasza dla zwierząt. To naturalny syrop o karmelowym posmaku. Słodki syrop z trzciny wspiera serce, dostarczając organizmowi dużych dawek potasu. Z badań wynika również, że suplementacja melasą może pomóc podwyższyć poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Ponadto melasa zawiera cenne antyoksydanty poprawiające ogólne zdrowie i przeciwdziałające chorobom i stanom zapalnym wynikającym z działalności wolnych rodników. Poleca się ją również jako wspomaganie przy anemii, niedożywieniu oraz słabej strukturze kości. Wreszcie, istnieją również studia łączące długotrwałe przyjmowanie melasy ze wspieraniem męskiej płodności, a konkretnie podnoszeniem poziomu testosteronu. 

 Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom zawdzięcza nazwę „czarne złoto”.

Pozytywnie wpływa na regenerację krwi, układu naczyniowego, systemu nerwowego, regulację zaburzeń układu trawienia, polepszenie działania gruczołów wydzielania wewnętrznego, wzmacnia kości i zęby. Melasa daje szybki zastrzyk energii, uzupełnia braki minerałów, a jej delikatnie alkaliczny odczyn zmniejsza zakwaszenie organizmu

Warto po nią sięgać m.in. w przypadku problemów z zaparciami, otyłości, obniżonego libido czy też w celu przyśpieszenia wzrostu włosów i zahamowania procesu ich siwienia. 

Melasa z trzciny cukrowej to cenny, lecz zapomniany środek kojący i odżywczy (w przeszłości służyła do dezynfekcji i przyspieszania trudno gojących się ran). Zawiera mikroelementy przywracające jędrność skórze.

Melasa bogata jest w magnez, potas, wapń, sód, miedź, fosfor, chrom, cynk, żelazo, selen, mangan, molibden, aminokwasy oraz witaminy z grupy B  B1, B2, B3 (niacynę) B6 oraz kwas foliowy. 

Jest szczególnie bogata w magnez i mangan, a ten drugi pierwiastek ma szczególnie ważne znacznie dla poprawnego funkcjonowania naszego systemu nerwowego i mięśniowego. 

   Jako produkt uboczny melasa przez wiele lat uchodziła za niezdrową. Niemniej jednak jej zawartość wskazuje na coś zupełnie innego. Melasa jest bogatym źródłem min wapnia.  Wapń pomaga zachować prawidłowe ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu nadciśnienia tętniczego. Prawidłowy poziom wapnia pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy. Wapń pomaga utrzymać błony komórkowe i tkankę łączną w dobrym stanie. Bierze udział w przenoszeniu odżywczych substancji do komórek. Żelazo jest nośnikiem tlenu i wchodzi skład hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach. Jego niedobór prowadzi do spadku sprawności fizycznej, obniżenia możliwości koncentracji i sprawności umysłowej.

Melasa jest polecana osobom cierpiącym na anemię. Pomaga wyleczyć i zapobiegać tej chorobie. Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek. Dba o odpowiednie dotlenienie mózgu, zapewniając lepsza pamięć i koncentrację. Magnez jest niezbędny do aktywowania enzymów i witaminy B1. Uczestniczy w funkcjonowaniu tkanki mięśniowej i nerwowej. Jego brak wpływa na pogłębienie stanów depresyjnych. Uczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych, szczególnie w utrzymaniu prawidłowego rytmu pracy serca. Miedź wchodzi w skład licznych enzymów i bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Uczestniczy w syntezie hemoglobiny. Wśród właściwości selenu najważniejszą jest wzmacnianie układu odpornościowego. Selen wchodzi w skład peroksydazy glutationowej, enzymu broniącego błony komórkowe i czerwone ciałka krwi przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Selen przeciwdziała także miażdżycy, chroni serce i naczynia wieńcowe przed zmianami chorobowymi. Chrom zwiększa magazynowanie glukozy w mięśniach i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Zapobiega zachorowaniu na cukrzycę. Mangan jest pierwiastkiem śladowym, ale bierze udział w syntezie białek, kwasów nukleinowych, w procesie krzepnięcia krwi i w przemianach węglowodanów. Jego niedobór powoduje zmniejszenie płodności, wady kośćca i opóźnienie w rozwoju fizycznym. Molibden uaktywnia żelazo zmagazynowane w organizmie i wchodzi w skład enzymów. Melasa charakteryzuje się również dużą zawartością witamin z grupy B: B1, PP, B5 a zwłaszcza witaminy B6. Witaminy z grupy B są niezbędnym elementem metabolizmu człowieka. Przede wszystkim wspomagają proces uwalniania energii z węglowodanów, tłuszczów i białek, które przyjmujemy z pokarmem, a więc biorą udział w metabolizmie. Wspomagają układ nerwowy, pozytywnie oddziałują na samopoczucie i na pamięć, wpływają na pracę układu krwionośnego, uczestniczą w procesach utleniania. Witaminy z grupy B pełnią funkcję koenzymów. Koenzymy to niebiałkowe składniki białek, które są potrzebne do ich aktywności. Niedobór tych witamin prowadzi do złej kondycji skóry i pogorszenia stanu włosów, może się objawiać ich nadmiernym wypadaniem i łamliwością.

W celu oczyszczenia organizmu i dostarczenia sobie niehemowego żelazo (Żelazo hemowe jest znacznie lepiej przyswajalne niż niehemowe),  warto pić codziennie na czczo szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny oraz łyżką melasy. 

 

Zastosowanie melasy:

Melasa może zastąpić biały cukier, miód, konfitury czy słodzik. Stosowana jest do wyrobu alkoholu, drożdży piekarniczych, ciast, tortów i pierników, można ją dodawać do marynat czy sosów. Pasuje do jogurtu, twarogu, naleśników, ryżu. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce, poprawiając kondycję skóry i włosów. 

Jednym z podstawowych wykorzystań melasy jest produkcja rumu – syrop z trzciny cukrowej poddawany jest fermentacji, a zawarty w nim cukier zmieniany jest w alkohol. Wielu amatorów produkuje tym sposobem domowy rum na bazie melasy.
Jako gęsta, ciemna i lepka substancja dostępna w słoikach w sklepach ze zdrową żywnością, melasa jest jednak przede wszystkim alternatywną dla cukru substancją słodzącą. Stosuje się ją do barwienia i poprawiania smaku pieczywa, zwłaszcza żytniego, do słodzenia ciast, ciastek, szczególnie pierniczków, jak również do przygotowania sosów do barbecue i mięsnych marynat. Może być także stosowana w zastępstwie syropu do polewania naleśników, kasz, czy deserów – szczególnie entuzjastycznie wykorzystuje się ją w kuchni tureckiej, gdzie stanowi podstawę lepkich, bardzo słodkich przysmaków na bazie suszonych owoców. W Stanach Zjednoczonych istnieje za to melasowy placek zwany Shuffly Pie – tradycyjnie jedzono go na śniadanie z mocną, gorzką kawą.

 

Oto 15 właściwości zdrowotnych melasy:
  1. Zapobieganie nowotworom – jest kilka dowodów na to, że melasa ma ważną rolę w zapobieganiu nowotworów. Trwają badania nad zastosowaniem jej w leczeniu kilku typów guzów. Zawiera bardzo dużo substancji odżywczych, takich, jak wapń, które mogą być przydatne podczas leczenia nowotworu jelita grubego. Jest powiązana także ze zmniejszaniem objętości nowotworów. Są też lekarze, którzy uważają, że melasa jest złym rozwiązaniem jako środek na leczenie nowotworów, ponieważ zawiera dużo żelaza i cukru. Z tego powodu, nasila proliferację komórek. Niektóre badania wykazały, że bardzo dobre efekty daje leczenie nowotworów melasą wraz z sodą, ale to ciągle dopiero badania.
  2. Działanie antyoksydacyjne – melasa jest jednym z najlepszych źródeł manganu, silnego antyoksydantu. W jednej łyżce stołowej melasy znajdziesz aż 27,5% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Mangan usuwa wolne rodniki, które mogą uszkadzać DNA. Produkty zawierające dużą ilość antyoksydantów są korzystne, ponieważ mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i zwolnić proces starzenia.
  3. Dobre źródło energii – melasa zawiera sporo cukru i dostarcza energii, która może być niezbędna między innymi dla sportowców. Co więcej, dostarcza żelaza, które jest bardzo ważne, ze względu na produkowanie energii i transportowanie tlenu do komórek mięśni. Brak żelaza prowadzi do zmęczenia i takich chorób, jak anemia, która znacznie obniża poziom energii. Melada dostarcza witaminy B6, bardzo ważnej ze względu na produkcję energii.
  4. Zdrowie kości – melasa to źródło minerałów, które są korzystne dla zdrowia kości. Znajdziesz w niej takie minerały, jak żelazo, wapń, potas, magnez, mangan i miedź. Wiele osób dostarcza tych składników w zbyt małej ilości, dlatego naraża się na osteroporozę i inne choroby kości.
  5. Zdrowie serca – minerały i witaminy, które znajdziesz w melasie, mają korzystny wpływ na zdrowie serca. Pozwalają one zredukować ryzyko chorób serca, zawału i chorób sercowo-naczyniowych. Taki wpływ ma mangan, magnez, miedź, wapń, potas i witamina B6. Dzięki połączeniu tych substancji, krwinki czerwone mają mniejszą tendencję do sklejania się. Pozwala to na obniżenie ciśnienie i ochronę przed stresem oksydacyjnym, prowadzącym do stanów zapalnych.
  6. Zdrowie jelit – wapń dostępny w melasie, pozwala na usunięcie toksyn z jelita grubego. Wysoka zawartość wapnia w organizmie jest powiązana z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.
  7. Zadbaj o poziom wapnia – jedna łyżka melasy dostarcza Twojemu organizmowi prawie 20% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Niedobór żelaza jest powiązany z takimi chorobami, jak zmęczenie, wypadanie włosów, drażliwość i anemia. Żelazo jest bardzo ważne dla kobiet. Odgrywa także kluczową rolę w pracy komórek i ma wpływ na poziom energii. Dzięki niemu możesz pozbyć się infekcji, wspierać zdrowie mózgu i pracę mięśni, a także poprawić swoją odporność.
  8. Melasa jest dobrym źródłem potasu – jedna łyżka melasy trzcinowej dostarcza około 14,5% dziennego zapotrzebowania także na ten minerał. Potas jest konieczny dla zachowania dobrego stanu układu sercowo-naczyniowego i dla zdrowia kości. Dzięki niemu można obniżyć ciśnienie krwi, poprawić metabolizm węglowodanów i zmniejszyć ryzyko zawału serca i osteoporozy. Brak potasu to jedna z przyczyn zapalenia stawów.
  9. Dbaj o poziom wapnia – wapń wpływa nie tylko na zęby i kości – ma bardzo ważny wpływ na zdrowie jelita grubego, serca, na stan krwi, układ nerwowy i mięśnie. Jedna łyżka melasy dostarcza 17% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń.
  10. Obfitość selenu – w jednej łyżce znajduje się 5% dziennego zapotrzebowania. Selen ma ważny wpływ na zdrowie tarczycy, ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami, zapobieganie nowotworom, zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zapobieganie stanom zapalnym. Niedobór selenu prowadzi do tych i wielu innych chorób.
  11. Dobre źródło witaminy B6 – łyżka dostarcza 7,5% DZ na tę witaminę. Jest ona bardzo ważna, ze względu na odporność, system nerwowy, działanie komórek nerwowych, zdrowie serca i produkcję energii. Może mieć także działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
  12. Alternatywa dla zwykłych słodzików – melasa jest słodzikiem, który nie ma tak wielu działań niepożądanych, jak cukier i sztuczne słodziki. Jej indeks glikemiczny jest niewielki, dlatego w małych ilościach jest dobrym rozwiązaniem dla osób z cukrzycą lub ze stanem przed cukrzycowym. Spożycie melasy z trzciny cukrowej podnosi poziom glukozy o wiele mniej, niż sam cukier. Oprócz tego, zawiera wiele minerałów i witamin, o których pisałem powyżej. Cukier to puste kalorie.
  13. Odchudzanie – podobnie, jak w poprzednim podpunkcie – dużo wartościowych składników, mało kalorii. Jeśli odchudzasz się, niewielka ilość melasy będzie lepsza, od stosowania cukru.
  14. Leczenie problemów z układem pokarmowym – kilka badań wskazuje na to, że melasa ma korzystny wpływ na żołądek i problemy trawienne. Dzięki niej można pozbyć się problemów z wrzodami oraz zespołem jelita wrażliwego, biegunką i zaparciami.
  15. Zdrowie skóry – melasa może być stosowana także przy skórze, przy takich problemach, jak egzema, łuszczyca, trądzik, a także wielu innych. Na to działanie wpływa duża ilość antyoksydantów, które poprawiają stan skóry i spowalniają starzenie skóry.

 

Melasa trzcinowa – właściwości

Melasa ze względu na swój smak z pewnością świetnie sprawdzi się w roli zdrowszego zamiennika rafinowanego cukru, jednakże korzyści z jej spożywania jest znacznie więcej. Jak najbardziej powinny sięgać po nią kobiety ze względu na sporą zwartość żelaza. Podczas menstruacji kobiecy organizm traci sporo tego cennego pierwiastka, dlatego też bardzo ważne jest uzupełnienie go, aby nie doszło do powstania niedoborów i wystąpienia anemii. Ponadto żelazo poprawia również nastrój. Jak najbardziej zaleca się ją spożywać kobietom ciężarnym, które bardzo często mają problemy z niedokrwistością. Ze względu na zawartość witamin z grupy B, magnezu i wapnia melasa trzcinowa sprzyja łagodzeniu stanów napięcia oraz niepokoju, a więc przyczynia się do obniżenia stresu. Warto również wiedzieć, że chociaż melasa jest bardzo słodka, to sprzyja ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. W związku z tym diabetycy oraz osoby zmagające się z zaburzeniami poziomu glukozy we krwi nie muszą jej unikać. Spora zawartość chromu zwiększa wręcz tolerancję glukozy.

O melasie trzcinowej warto wiedzieć także to, że zawiera sporą dawkę antyoksydantów, a więc zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Przeciwutleniacze wymiatają wręcz wolne rodniki, które odpowiedzialne są za przyśpieszenie procesów starzenia się komórek oraz za uszkadzanie naszego DNA. Spożywanie melasy wpływa zatem korzystnie także na wygląd naszej skóry. W produkcie tym zawarty jest kwas mlekowy, który okazuje się być zbawienny w przypadku trądziku i innych dolegliwości skórnych. Włączając do swojego jadłospisu melasę trzcinową, można liczyć na przyśpieszenie procesu gojenia się skaleczeń, zadrapań czy nawet poparzeń. Oprócz wsparcia układu nerwowego, czarne złoto obniża poziom cholesterolu oraz pomaga leczyć artretyzm. Ponadto wzmacnia serce i cały układ krwionośny oraz pozwala uregulować ciśnienie krwi i oczyścić wątrobę.

Skład

Melasa trzcinowa jest gęstym i słodkim syropem, w którym zmagazynowane są wszystkie najcenniejsze składniki trzciny, a mianowicie witaminy, minerały i wiele najróżniejszych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że melasa jest w stu procentach naturalnym produktem i to niedrogim, składającym się przede wszystkim z węglowodanów.

Kalorie

Melasa trzcinowa zawiera znacznie mniej kalorii co rafinowany cukier czy nawet miód. Dostarcza ona około 30% mniej kalorii niż biały cukier. Kaloryczność stugramowej porcji melasy czarnej wynosi 234 kcal, w tym 60,7 g to węglowodany.

Indeks glikemiczny

Melasa z trzciny cukrowej wbrew pozorom ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie przyczynia się do nagłego i dużego wzrostu glukozy we krwi. W rzeczywistości wręcz przeciwdziała wzmożonej produkcji insuliny oraz działa uspokajająco na metabolizm glukozy i węglowodanów. Indeks glikemiczny melasy wynosi 55.

Smak

Melasa trzcinowa ma swój charakterystyczny smak w postaci lekkiego posmaku lukrecji i jest bardzo słodka. Jeśli chodzi zaś o zapach melasy, to zwykle ma ona karmelowy aromat.

 

Zastosowanie melasy z trzciny cukrowej

Melasa z trzciny cukrowej wbrew pozorom znalazła szerokie zastosowanie i to nie tylko w kuchni. Najczęściej jednak sięga się po nią podczas gotowania i pieczenia, ale na surowo również świetnie się sprawdzi. Jak najbardziej można nią zastąpić niezdrową nutellę, dodać do wypieków, owsianki czy do smoothie. Można nią zastąpić biały cukier przy słodzeniu herbaty czy kawy oraz użyć podczas robienia domowej konfitury. Produkt ten pasuje nie tylko do ciast, tortów i pierników, ale także do naleśników, jogurtu, musli, ryżu, twarogu czy marynat.

Melasa ze względu na sporą zawartość cukrów prostych i minerałów wykorzystywana jest jako dodatek do pasz dla zwierząt oraz w przemyśle fermentacyjnym. Za jej pomocą bowiem możliwe jest także namnożenie drożdży piekarniczych i paszowych.

Na prostatę

Wśród naturalnych sposobów na leczenie przerostu prostaty znalazła się mieszanka sody oczyszczonej z melasą, która pozwoliła na pozbycie się zaawansowanego raka prostaty. Poza tym melasa znajduje się na liście produktów diety na prostatę ze względu na sporą zawartość cynku. W narządzie tym zawarta jest największa ilość cynku ze wszystkich organów.

Przeciw  zaparciom

Po melasę trzcinową warto sięgać w przypadku problemów z układem trawiennym, gdyż wywiera ona korzystny wpływ na pracę naszego żołądka i łagodzi dolegliwości trawienne. Spożywanie melasy jest niezwykle pomocne w przypadku wrzodów, zespołu jelita wrażliwego, biegunek i zaparć.

Na stawy

Jako, że melasa trzcinowa posiada właściwości przeciwzapalne, okazuje się ona być niezwykle pomocnym produktem w przypadku artretyzmu. Dzięki regularnemu spożywaniu melasy można złagodzić opuchnięcia i bóle stawów.

Stosowanie u dzieci

Po melasę trzcinową mogą śmiało sięgać zarówno dzieci, jak i dorośli, seniorzy, kobiety ciężarne i sportowcy. Niezależnie od wieku ten naturalny produkt wspiera system immunologiczny oraz układy trawienny i nerwowy. Jako, że dzieci uwielbiają słodycze i trudno jest im ich odmówić, można zaspokoić ochotę na słodki smak, wybierając słodki zamiennik niezdrowego cukru w postaci melasy.

Zaleca się spożywać 1 łyżkę melasy dziennie

Melasa z trzciny cukrowej – naturalny produkt spożywczy 

Do czego stosuje się również melasę:

– jako maseczka: zmieszaj łyżeczkę melasy z odrobiną wody (wg uznania), możesz dodać algi. Nałóż na skórę twarzy, szyi i dekolt, odczekaj 10 min i zmyj. Skóra gładka, odżywiona.

– do kąpieli: wlej min. 2 łyżki melasy do wanny (woda zrobi się brązowa). Skóra stanie się jedwabiście gładka i tak gładka jest przez parę dni. Przy regularnych kąpielach (1/tydzień) nie musisz stosować balsamu. Polepszenie gładkości skóry wyjątkowo zauważalne jest przez partnerów życiowych.

– kobiety w ciąży stosują kąpiele w melasie lub maseczki na brzuch i piersi by uchronić się przed rozstępami.

– kąpiele niemowląt – mamy kąpiące niemowlęta w wodzie z melasą zauważyły ogromną różnicę w wyglądzie skóry dzieci. Znika suchość i szorstkość często zwalana na karb skazy białkowej, znikają krostki, skóra jest gładka i nawilżona.

– w ogrodzie do oprysków wykonywanych z pożytecznymi mikroorganizmami jako dodatek polepszający przyczepność oraz wspierający mikroorganizmy (50 – 70 ml na 9 litrów wody, melasę najpierw mieszamy z małą ilością ciepłej wody, ponieważ trudno się rozpuszcza, następnie wlewamy do całości).

– jako nawóz, w domu do podlewania roślin doniczkowych i w ogrodzie jako dodatek do wody (ok. 1 łyżeczka / 1 litr).

 

Dawkowanie

Chociaż melasa jest bardzo wartościowym produktem, to jednak jest to źródło przede wszystkim węglowodanów prostych, a więc należy zachować umiar w jej spożyciu. Już jedna łyżeczka tego produktu dziennie wpłynie pozytywnie na nasz organizm. Ze względu na swoją słodycz wystarczy niewielka ilość melasy w celu poprawienia smaku deseru czy napoju. Uwaga! Przy zbyt dużych dawkach może wystąpić nawet biegunka.

Bardzo ważną kwestią w przypadku melasy trzcinowej jest to, aby kupować ją ze sprawdzonego źródła. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ekologicznej melasy, do produkcji której nie użyto dwutlenku siarki. Jest to konserwant żywności o właściwościach bakteriobójczych, który nie jest korzystny dla naszego organizmu. Siarczany mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Szczególnie powinni uważać na nie astmatycy i alergicy. W bio melasie nie powinno być sztucznych dodatków, ale zawsze warto przed zakupem dokładnie przeczytać etykietę danego produktu.

 

Przepisy z melasą trzcinową

Korzenno-jabłkowe ciasto z melasą

Ciasto to jest wilgotne i szybkie w przygotowaniu, a do tego niezwykle pięknie pachnie. Do jego przygotowania potrzebne będą: dwie szklanki mąki, półtorej łyżeczki sody oczyszczonej, łyżka przyprawy korzennej do piernika, pół łyżeczki soli, pół szklanki oleju, pół szklanki wrzątku, jajko, pół szklanki melasy trzcinowej, pół szklanki brązowego cukru, dwa jabłka pokrojone w kostkę.

Mięso w wersji słodkiej

Składniki: polędwiczki wieprzowe, niecałe pół szklanki melasy trzcinowej, niepełne pół szklanki sosu sojowego, dwie łyżeczki soku cytrynowego, łyżka oliwy z oliwek, ząbek czosnku, kawałek świeżego imbiru, szczypta sproszkowanego chili, por, marchew, olej do smażenia i ryż do podania.

Ze składników, oprócz ryżu, należy zrobić marynatę, wymieszać w niej mięso i odstawić na kilka godzin do wchłonięcia.

 

Przepis na placek melasowy „Shuffly Pie”:

Składniki:

  • 1.5 szklanki mąki
  • ½ łyżeczki soli
  • 7 łyżek zimnego masła
  • 1/3 szklanki zimnej wody

Nadzienie:

  • 1 ½ szklanki mąki
  • 2/3 szklanki cukru brązowego
  • ¾ szklanki melasy
  • 1 łyżeczka cynamonu
  •  ¼ łyżeczka soli kamiennej
  • ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 6 łyżek masła
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 żółtko
  • ¾ szklanki gorącej wody

Przygotowanie:
Z mąki, masła, soli i wody zagniatamy ciasto i wkładamy na 3 h do lodówki. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim formę na tartę. Wszystkie sypkie składniki nadzienia łączymy z masłem i krótko miksujemy do uzyskania kruszonki. Sodę rozpuszczamy w gorącej wodzie, dodajemy melasę i żółtko i mieszamy. Połowę masy przelewamy do ciasta, na wierzch układamy połowę kruszonki i powtarzamy proces z pozostałą masą i kruszonką. Pieczemy 15 minut w temp. 220 stopni C, a następnie 25 minut w temp. 175 stopni C. Podajemy po całkowitym ostudzeniu.

Ciasteczka z melasą

Składniki:

  • 1 szklanka cukru brązowego
  • 1 szklanka masła
  • ¼ szklanki melasy
  • 1 jajko
  • 2 ½ szklanki mąki
  • 2 łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka imbiru suszonego
  • ½ łyżeczki soli morskiej

Przygotowanie:
Cukier i masło ubijamy mikserem. Dodajemy jajo, melasę i wanilię i miksujemy do wymieszania. Dodajemy suche składniki i wyrabiamy gładkie ciasto. Formujemy z niego ciasteczka kulki o średnicy ok. 2 cm i przenosimy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, spłaszczając każdą kulkę do formy dysku. Pieczemy 15 minut w temp. 170 stopni C.

Melasa to produkt, który zdecydowanie warto mieć w domu. Może ona śmiało zastępować cukier w wielu przepisach z korzyścią dla zdrowia – zwłaszcza w obliczu niedoborów mineralnych czy dzieci-niejadków. Nie zapominajmy jednak, że melasa z chemicznego punktu widzenia pozostaje mieszaniną cukrów prostych i jako taka nie tylko jest kaloryczna, ale należy ją stosować z racjonalnym umiarem! jak wszystko!

 

—————–Melasa z karobu – właściwości i przepisy

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby słodkiego smaku, a jednym z najzdrowszych zamienników rafinowanego cukru jest melasa karobowa. Chodzi tutaj o gęsty i aromatyczny syrop, który powstaje ze strąków drzewa rosnącego w krajach śródziemnomorskich. Karob jest proszkiem przypominającym do złudzenia dobrze znane każdemu kakao, z tą różnicą, że jest on znacznie słodszy. Zarówno karob, jak i melasa z chleba świętojańskiego są produktami w pełni naturalnymi, a więc bogatymi w cenne dla naszego organizmu substancje. W melasie karobowej nie znajdziemy żadnych konserwantów, sztucznych barwników, dodatku cukru czy też wzmacniaczy smaku, a pomimo tego jest ona przepyszna i ma szerokie zastosowanie kulinarne. Jest na tyle słodka, że nie sposób jest się nią objeść, a można szybko zaspokoić ochotę na coś mniej zdrowego. Co takiego znajdziemy w melasie z chleba świętojańskiego i jakie posiada ona właściwości prozdrowotne?

Jak powstaje melasa z karobu?

Melasa karobowa powstaje ze strąków drzewa św. Jana, które są mielone na pastę, a następnie przekładane na dobę czy dwie do baryłek z wodą. Po upływie tego czasu uzyskuje się ciecz, którą następnie podgrzewa się przez kilka godzin – od sześciu do nawet ośmiu godzin. W procesie obróbki termicznej owoce chlebka świętojańskiego zmienia się w słodki syrop nazywany właśnie melasą karobową czy też przez niektórych czarnym złotem. Barwa melasy z karobu jest bowiem ciemnobrązowa i lśniąca. Stojąca w chłodnym miejscu ma gęstą konsystencję, ale po podgrzaniu  staje się rzadka i lejąca niczym woda.

Melasa karobowa: właściwości

Sproszkowany chleb świętojański ma słodkawy smak, jednakże melasa karobowa jest znacznie bardziej słodka. Praktycznie nie przypomina w smaku proszku karobowego, a jeśli chodzi o zapach, to jest on bardzo charakterystyczny wręcz ostro- gorzkawy. O dobroczynnym wpływie melasy karobowej na nasz organizm wiadomo już od wielu lat. Osoby spożywające czarne złoto mogą liczyć na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawienie trawienia, złagodzenie zaburzeń żołądkowo- jelitowych, uchronienie się przed anemią, wzmocnienie systemu immunologicznego, oczyszczenie organizmu z toksyn i zredukowanie bólu.

Związki zawarte w melasie z chleba świętojańskiego posiadają właściwości antyoksydacyjne, a więc chroniące organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników, które to przyczyniają się do starzenia komórek. Sięgając po to naturalne słodzidło zmniejsza się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Melasa z karobu działa również antyseptycznie i antyalergicznie. Karob może być wykorzystywany także w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, szczególnie w przypadku kaszlu.

Skład

Melasa karobowa nie zawiera glutenu, ale za to obfituje w witaminy i sole mineralne. Składa się ona praktycznie z samych węglowodanów w postaci cukrów prostych i niewielkiej ilości białka roślinnego. W melasie z karobu nie brakuje magnezu, manganu, żelaza, wapnia, potasu, selenu, chromu, fosforu i sodu; znajdziemy w niej także witaminy z grupy B. Czarne złoto zawiera również pektyny i kwas galusowy.

Indeks glikemiczny

Chociaż indeks glikemiczny melasy karobowej jest wysoki, to jednak oprócz cukru mamy tutaj również wiele cennych dla naszego organizmu składników mineralnych. Należy też pamiętać o tym, że zawarte w melasie cukry są naturalne, a więc łatwo przyswajalne przez nasz organizm. W przeciwieństwie do rafinowanego cukru melasa przyczynia się do zwiększenia zasadowości organizmu, a nie do jego zakwaszenia. Indeks glikemiczny melasy z chleba świętojańskiego wynosi 70.

Kalorie

W stu gramach melasy z chleba świętojańskiego znajduje się 259,6 g kcal. Taka porcja produktu dostarcza 2,9 g białka, 62 g węglowodanów i uwaga… 0 g tłuszczu.

Wartości odżywcze

Zjedzenie na raz stugramowej porcji melasy karobowej nie jest najlepszym pomysłem, ale taka ilość produktu pokrywa w 148% dzienne zapotrzebowania na magnez (555 mg), 100% dziennego spożycia żelaza i 111% fosforu. Aż 65% zawartości melasy stanowią cukry proste, a zaledwie 6% to białko. Jeśli chodzi o tłuszcz, to są to tylko śladowe ilości poniżej 1%. Melasa karobowa jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a mianowicie B1, B2, B3 i B6. Zawiera także witaminy A, E i D.

Swoje właściwości zagęszczające zawdzięcza dużej ilości pektyn, śluzów i garbników. Posiada również w swoim składzie kwasy organiczne w postaci kwasu masłowego i kwasu izomasłowego. Produkt ten zastępuje jednocześnie kakao i cukier. Nie ma w nim aspartamu, sacharozy ani też kofeiny. Wystarczą dwie łyżeczki, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na mangan w 18%, potas w prawie 10%, selen w prawie 3,5%, magnez w ponad 7%, miedź w 14%, żelazo w ponad 13%, wapń w prawie 12% i witaminę B6 w 5%.

Zastosowanie melasy z chleba świętojańskiego

Melasa karobowa jest coraz powszechniej stosowanym zamiennikiem cukru i to nie tylko przez osoby odchudzające się czy też borykające się z cukrzycą. Jako naturalny słodzik jest znacznie zdrowsza od cukru czy też sztucznych słodzików w pastylkach. Można ją stosować jako samodzielny smakołyk, który nie tylko zaspokoi nagłą ochotę na coś słodkiego, ale i doda energii ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów. Melasę można także dodawać do jogurtów, lodów czy też innych deserów; świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast. Można ją użyć jako jeden ze składników polewy czy też polać nią naleśniki zamiast syropem klonowym.

Co ciekawe, melasę z chleba świętojańskiego można wykorzystać w przypadku przeziębienia, a dokładniej jako środek wykrztuśny przy pojawieniu się kaszlu. Dodatek melasy do herbaty z całą pewnością sprawi, że będzie ona znacznie smaczniejsza i zdrowsza. Niektórzy nawet dodają ją do kawy. Co więcej, po melasę z karobu mogą sięgać nawet osoby uczulone na kakao czy też czekoladę. Z całą pewnością będzie im smakować budyń z melasą, obok aromatu którego, nie da się wręcz przejść obojętnie.

Przepisy z wykorzystaniem melasy karobowej

Połączenie piernika z marchewką w wersji na słodko z całą pewnością brzmi zachęcająco. Oto pomysł na przepyszne ciasto, które pięknie pachnie i do tego jest mało kaloryczne. Bez wątpienia warto je zrobić nie tylko z okazji nadchodzących świąt.

⇒ Marchewkowo-piernikowe ciasto

Do jego przygotowania potrzebne będą dwie szklanki mąki orkiszowej, woda gazowana, dwa jajka, trzy łyżki melasy karobowej, 20 dag startej marchewki, łyżeczka proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej, cztery łyżeczki przyprawy korzennej, dwie łyżki kakao, sok wyciśnięty z jednej pomarańczy, 2-3 łyżki miodu.

Wykonanie: do zmiksowanych jaj dodajemy miód, melasę, wodę, przyprawy, sok pomarańczowy oraz kakao, po czym dokładnie miksujemy całość do uzyskania gładkiej masy. Następnie dodajemy proszek do pieczenia, startą na małych oczkach marchewkę i całość mieszamy. Teraz możemy przelać powstałe ciasto do foremki i włożyć do piekarnika nagrzanego do 160 st. C na niecałe 50 minut. Po tym czasie ciasto powinno być niezwykle pachnące, puszyste i lekko wilgotne. Jeszcze zanim ostygnie warto posmarować je na wierzchu melasą karobową. Można także posypać orzechami, wiórkami kokosowymi czy też płatkami migdałowymi.

Ultraszybka w przygotowaniu pasta o obłędnym smaku

Jak szybko przygotować coś na ząb i to z niewielkiej ilości składników? Wystarczy sięgnąć po pastę sezamową tahini i melasę karobową. To połączenie jest niezwykle smaczne i idealnie sprawdza się w przypadku placków, naleśników czy nawet grzanek. Słodki, sezamowo-orzechowy smak tej pasty potrafi wręcz uzależnić.

Wykonanie: wymieszaj pastę tahini z melasą z chleba świętojańskiego w proporcji 1:1 i ciesz się jej wspaniałym smakiem.

Karmelizowane owoce bez dodatku cukru

Karmelizowane owoce kojarzą nam się głównie z ogromną ilością cukru, ale nie musi tak być. Można je wykonać bez sięgania po chociażby jeden kryształek cukru. Wystarczy zaopatrzyć się w gruszki i melasę karobową. Przygotowanie takiego deseru zajmuje dosłownie kilka minut.

Do przygotowania trzech do czterech porcji potrzebować będziemy dwóch dość twardych gruszek, czterech łyżek melasy karobowej, łyżki oleju i soku cytrynowego.

Wykonanie: gruszki myjemy i obieramy ze skórki, a następnie kroimy w ćwiartki i wydrążamy pestki, po czym skrapiamy sokiem cytrynowym. W międzyczasie rozgrzewamy patelnię, na którą nalewamy olej z dodatkiem melasy, po czym układamy na niej gruszki i smażymy przez trzy minuty z każdej strony. Na koniec polewamy owoce porcją melasy i pozostawiamy do przestygnięcia.

 

Melasa z buraka cukrowego

Syrop cukrowy z buraków to prawdziwy klasyk do smarowania, inaczej zwany też ,,czarne złoto,”

Jest to sok z buraków cukrowych świeżo zebranego i zagęszcza do momentu osiągnięcia żądanej konsystencji. Czysty produkt naturalny o niepowtarzalnym smaku.

Melasa ma postać ciemnobrązowego syropu, gęstego i lepkiego. Dziś jest znana jako zamiennik substancji słodzących, ma niską zawartość sacharozy (około 50%), to produkt nieoczyszczony dzięki czemu nie jest pozbawiana także wartościowych substancji.

  • Regeneruje układ nerwowy i naczyniowy.
  • Zawiera żelazo, chrom, magnez, aminokwasy, witaminy i składniki mineralne.
  • Ma pozytywny wpływ na odporność.
  • Uodparnia organizm na wirusy i bakterie oraz skutecznie z nimi walczy.
  • Wytwarza przeciwciała.
  • Nie zawiera środków chemicznych, barwników i konserwantów.

Skład: Buraki cukrowe 100%

Idealna do smażenia i pieczenia oraz do naleśników i deserów.

 

Polecamy serdecznie!

BożeJa i WłodziMierz